Projektowanie Graficzne – Grafika Rastrowa a Grafika Wektorowa.
Jakie są różnice między grafiką rastrową i wektorową? Klienci bardzo często zadają nam to pytanie. W związku z tym postaramy przedstawić różnice miedzy nimi, oraz w jakich projektach stosować te formaty. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej na ten temat. Skuteczne projektowanie graficzne zdecydowanie wymaga korzystania z tych dwóch formatów graficznych. Dla grafików jak i również klientów, ten artykuł na pewno będzie przydatny.
Projektowanie Graficzne – Grafika Rastrowa
Ten rodzaj grafiki składa się z małych kwadracików, które nazywamy pikselami. Im większa rozdzielczość danego obrazu, tym więcej pikseli znajduję się w danym obszarze. Każdy z nich ma swoje unikalne położenie oraz kolor.
Zdjęcia printcnx.com
Przykładowo:
Jeśli posiadamy zdjęcie w rozmiarze 1000×1200 pikseli oznacza to, że twój obraz składa się z 1000 pikseli, które są umieszczone w pionie oraz 1200 pikseli umieszczonych w poziomie. Prawdopodobnie przy zwykłym przyglądaniu się naszemu obrazowi, nawet nie zauważysz pikseli. Jednak jeśli odpowiednio je przybliżysz to już na pewno ujrzysz nasze małe kwadraciki.
Obrazy rastrowe najczęściej wykorzystywane są przy obróbce zdjęć czy tworzeniu kolarzy. Pliki te zajmują zdecydowanie więcej miejsca na dysku niż ich wektorowe odpowiedniki.
Najbardziej popularne formaty plików rastrowych: jpg, jpeg, png, tif, bmp, gif, ico, tga, pdf.
Programy do obróbki grafiki rastrowej: Adobe Photoshop, Adobe Lightroom GIMP, Paint
Grafika Wektorowa
Jeśli chodzi o grafikę wektorową to jest koncepcja jest całkowicie inna niż w grafice rastrowej. Nie występują tutaj piksele. Obraz ten jest opisany za pomocą figur geometrycznych i krzywych.
Zdjęcia printcnx.com
Dzięki takiemu zastosowaniu nasza grafika jest całkowicie bezstratna. Oznacza to, że zmniejszanie i powiększanie jej, nawet do ogromnych rozmiarów nie sprawi, że straci jakość czy ilość szczegółów. Ten format to prawdziwy „must have” przy projektowaniu większości znaków graficznych – logo, ponieważ daje nam to nieograniczone możliwości w skalowaniu.
Popularne formaty plików wektorowych: ai, eps, svg, cdr, pdf
Programy do obróbki grafiki wektorowej: Adobe Illustrator, Corel Draw,
Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem: