Top 10 porad na przyspieszenie strony internetowej

Top 10 porad na przyspieszenie strony internetowej

Każdemu użytkownikowi internetu zależy na szybkości strony internetowej. Zarówno jeśli jest to jego własna witryna, jak i tylko ją czyta. W dzisiejszym świecie większość z nas żyje w pośpiechu i zależy nam na szybkości. W kwestii stron internetowych jej szybsze i płynne działanie to zwiększenie ruchu, poprawa pozycjonowania, lepszy odbiór przez użytkowników etc. Poniżej znajdziesz najlepsze sposoby, by przyspieszyć swoją stronę internetową!

1. Kompresja i zmniejszenie zdjęć

Najczęściej powodem długiego wczytywania strony są znajdujące się na nich grafiki o dużym rozmiarze i wadze. Warto skorzystać z formatu WebP, który pozwala na lepszą kompresję zdjęć możemy zredukować wagę pliku:

  • O rozszerzeniu .png do 26%;
  • O rozszerzeniu .jpg od 25% do 34%.

Rozszerzenie WebP obsługuje również przezroczystość, kosztem zaledwie 22% dodatkowych bajtów. W przypadku kompresji RGB WebP w kontekście przezroczystości zapewnia 3 razy mniejszy rozmiar pliku w porównaniu z .png.

2. Zmniejszenie kodu CSS strony internetowej (minifikacja CSS)

Na czym polega zmniejszenie kodu CSS? Najogólniej jest to usunięcie białych znaków, znaków nowej, linii, komentarzy. W ten sposób kod jest mniejszy i szybciej się wczytuje. W wielu edytorach, takich jak Visual Studio Code można zainstalować rozszerzenia, które kompilują kod od razu do wersji zminifikowanej. Ich nazwa zawiera końcówkę nazwa-pliku.min.css, co ma służyć rozróżnieniu wersji.

3. Zmniejszenie liczby czcionek

Pisząc stronę internetową wrzucaj na serwer tylko te czcionki, które stosujesz. Możesz pobrać całe „paczki”, które zawierają po kilka, kilkanaście fontów i ich stylów, tylko, że jeśli wszystkie je prześlesz na serwer to one muszą się wczytać. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z Google Fonts.

4. Usunięcie niepotrzebne wtyczek

Jeśli Twoja strona korzysta z CMS np. WordPress masz dostęp do dużej ilości wtyczek i pluginów. Należy pamiętać, że im więcej wtyczek masz zainstalowanych tym strona działa wolniej. Odinstaluj więc wtyczki i rozszerzenia, których nie potrzebujesz lub nie używasz.

5. Sprawdzenie hostingu strony internetowej

Czasem wolniejsze działanie strony nie wynika z jej zawartości, a z właściwości serwera WWW, który zakupiliśmy. Jeśli hosting jest wolny to analogicznie strona dłużej będzie się wczytywać i odwrotnie. Warto więc sięgnąć po sprawdzone firmy świadczące usługi hostingowe. Najważniejsze jest by hosting działał na dyskach SSD oraz firma świadczyła wsparcie techniczne. Co więcej, ważne by można było korzystać z najnowszych wersji języka PHP.

6. Caching przeglądarki

Sprawa wydaje się banalna. Dzięki pamięci cache możemy zapamiętać zasoby strony w przeglądarce i dzięki temu ładować ją szybciej. Sam jako administrator strony decydujesz, które zasoby będą zapamiętane i jak długo. Plikiem, w którym modyfikujesz szczegóły dot. cachingu jest .htaccess.

7. Asynchroniczne ładowanie skryptów

Kolejnym ze sposobów na przyspieszenie działania strony internetowej jest asynchroniczne ładowanie skryptów. Ma to szczególne znaczenie, gdy skrypty znajdują się na zdalnych serwerach. Wtedy pliki często pobierają się długo. Od HTML5 można skorzystać z atrybutu async. Przykładowe zastosowanie tego sposobu prezentujemy poniżej:

<html>
    <head>
        <script src=”adres-skryptu.js” async></script>
    </head>

    <body>
        [kod]
    </body>
</html>

8. Ograniczenie ilości kodu strony internetowej

Pisząc własną stronę internetową lub zlecając ją komuś do stworzenia warto pamiętać o tym, by kodu było jak najmniej, ale żeby ten kod był wysokiej jakości. Ilość kodu wpływa na szybsze działania strony internetowej, ale ważne by w tym kodzie znalazło się jak najwięcej funkcjonalności. Czasem zdarza się, że serwer WWW analizuje skrypty, które nie są używane i zarazem nie są wyłączone.

9. Użycie AMP

Jeśli korzystasz z CMS, możesz dołączyć technologię AMP lub użyć oficjalnej wtyczki do WordPressa. AMP (Accelerated Mobile Pages) to projekt Google, którego celem jest szybsze ładowanie stron mobilnych. Korzystając z urządzeń mobilnych i wyszukiwarki Google można rozpoznać, która strona korzysta z AMP, dzięki ikonce, która znajduje się obok adresu strony.

10. Skorzystanie z sieci CDN – Cloudflare

CDN czyli Content Delivery Network to rozproszony system dostarczania treści. W efekcie możemy rozlokować pliki naszej witryny na serwerach zlokalizowanych na całym świecie. Przykładowym usługodawcą CDN jest Cloudflare. Jak to działa? Gdy chcemy otworzyć dowolną stronę internetową, w jakimkolwiek miejscu na świecie, jeśli posiada ona usługę CDN to zasoby strony pobierane są z serwera zlokalizowanego najbliżej nam. Cloudflare oprócz tego posiada możliwość m.in. użycia protokołu http/2, kompresji plików metodą Brotli, minifikacje plików, darmowy certyfikat SSL oraz cachowanie zasobów.

 

Ciekawym narzędziem dostępnym w Cloudflare jest Rocket Loader. Za jego pomocą odkłada się ładowanie całego kodu JavaScript do momentu załadowania wszystkich zasobów strony. W efekcie strona internetowa ładuje się znacznie szybciej.

 

Zachęcamy również do przeczytania artykułu poświęconego responsywności. Znajduje się TUTAJ.