PROJEKTOWANIE GRAFICZNE – NAJPOPULARNIEJSZE CZCIONKI

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE – NAJPOPULARNIEJSZE CZCIONKI

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE – NAJPOPULARNIEJSZE CZCIONKI

Ilość dostępnych czcionek w dzisiejszych czasach jest ogromna. Jeśli szukamy naszej wymarzonej czcionki, którą chcemy wykorzystać do naszej strony internetowej czy naszych projektów, musimy uzbroić się w cierpliwość. Projektowanie Graficzne czcionki zdecydowanie nie należy do łatwych kwestii. Na przestrzeni lat powstało mnóstwo popularnych czcionek. Wydaje się że w obecnym świecie każdy zna choćby jedną nazwę czcionki. W tym artykule przedstawimy czcionki, które w ostatnim czasie zyskały największą popularność.

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE – OPEN SANS

Zdecydowanie jedna z najpopularniejszych czcionek na świecie, głównie wykorzystywana do tworzenia stron internetowych. Korzysta z niej 20 milionów witryn internetowych. Zaprojektował ją  Amerykański projektant Steve’a Mattesona w 2010 roku. Pobierając czcionkę dostajemy 6 grubości fontu. Posiada wersje prostą jak i Italic. Jeśli chodzi o nasz ojczysty język i występujące w nim znaki specjalne to nie mamy się czego obawiać, ponieważ czcionka w pełni obsługuje język Polski.

Czcionka Open Sans

MONTSERRAT

Stany Zjednoczone to kraj, w którym jest najbardziej popularna. Zaprojektowała ją Julieta Ulanovsky, na co dzień żyję i pracuje w Montserrat czyli jednym z najstarszych sąsiedztw w Buenos Aires. Inspiracją do jej stworzenia były stare plakaty wywieszane w latach 1920-1950, właśnie w tej dzielnicy. Czcionka jest w pełni darmowa.

Czcionka Montserrat

TIMES NEW ROMAN

W pewnym okresie tej czcionki używał praktycznie każdy. Niewiele osób używa jej przy projektowaniu stron internetowych czy aplikacji. Jednak nadal jest jedną z najpopularniejszych czcionek jeśli chodzi o projektowanie książek czy gazet. Autorami czcionki są Stanley Morison oraz Victor Lardent, którzy w 1932 roku wykonali ją dla brytyjskiego magazynu The Time. W czasach obecnych czcionka zyskała największą popularność za pomocą pakietu Microsoft Office, gdzie nadal jest jedną z najbardziej popularnych.

Czcionka Times New Roman

LATO

Jest to zdecydowanie jeden z Polskich Sukcesów na skalę światową. Czcionka została zaprojektowana przez polskiego projektanta Łukasza Dziedzica. Jeden z polskich banków zlecił jej zaprojektowanie, jednak ostatecznie nie zdecydował się na jej zakup. Projektant zdecydował się ją upublicznić, co spowodowało że zyskała ogromną popularność. W 2018 roku czcionka zyskała tytuł Trzeciej najpopularniejszej czcionki w Google Fonts. Posiada aż 18 stylów.

Czcionka Lato

 

HELVETICA

Kultowa czcionka jest chodzi o font bezszeryfowy. Najczęściej jest wykorzystywana do składu krótkich tekstów i artykułów. Max Miedinger zaprojektował ją w 1957 r. dla firmy Haas’sche Schriftgießerei ze Szwajcarii.

Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, ale gdyby zniknęła, każdy zauważyłby jej brak

tak fenomen fontu Helvetica opisuje grafik Lars Muller.

Nazwa Helvetica wzięła się od słowa Helwetii czyli rzymskiego określenia Szwajcarii. Jeśli nie spotkaliście się z nazwą Helvetica możliwe że używaliście jej pod nazwą Arial, ponieważ pod taką nazwą została rozpowszechniona na komputerach.

Czcionka Helvetica

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem:

NAJLEPSZE KAMPANIE REKLAMOWE 2020

Jeśli chcecie znaleźć swoją wymarzoną czcionkę to polecamy serwis od firmy Google

GOOGLE FONTS