Sklep internetowy – co i jak?

Sklep internetowy - co i jak?

Strona internetowa jest wizytówką firmy. Przedsiębiorstwa- te małe i duże- od dawna przenoszą się do Internetu. To nie jest trend ani moda… TO KONIECZNOŚĆ! Innowacyjne rozwiązania, pandemia, cięcia kosztów oraz oczekiwanie klientów na bycie on-line. To wszystko sprawiło, że handel przeniósł się do sieci. Dobry sklep internetowy generuje zyski, pozwala skutecznie zarządzać sprzedażą oraz oszczędzać czas i pieniądze.

Sklep internetowy – korzyści z posiadania

To rozwiązanie ma obopólne korzyści. Po stronie sprzedającego jest to znaczny spadek kosztów z racji braku potrzeby najmu powierzchni handlowej oraz innych opłat z tym związanych (prąd, ogrzewanie, spora liczba pracowników). Dzięki przeniesieniu się do sieci możemy prowadzić sprzedaż, która znacznie obniżyła koszty stałe. Warto wspomnieć, że również klienci mają z tego tytułu wymierne korzyści. Niższe koszty sprzedawcy to niższa prowizja za towar-koszty nie są przerzucana na kupującego. W tym miejscu należy wspomnieć o wygodzie. Sklep on-line sprawia, że nie musimy już biegać po sklepach, stać w kolejkach, tracić czas. Zakupy robimy przy pomocy kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu.

Jaki powinien być sklep internetowy?

Przed wszystkim powinien być bezpieczny. Bezpieczeństwo przejawia się w zakresie ochrony danych osobowych, które są niezbędne do realizacji transakcji. Bezpieczeństwo kupujących to jeden z priorytetów. Odpowiednie zabezpieczenia, certyfikaty SSL, systemy ochrony przed spamem i weryfikacji autentyczności (captcha) oraz wiele innych, które mają służyć kupującemu.

Sklep internetowy Certyfikat SSL

Po drugie – czytelność. Jasny i klarowny widok, intuicyjne rozwiązania, system przyjazny dla użytkownika. Dzięki temu sklep będzie łatwy w obsłudze, nie będzie odstraszał użytkowników, zachowa trend zgodny z UX.

Sklep internetowy UX czesc-automotor.pl

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest kwestia płatności. BLIK, przelew bankowy, płatność internetowa przez operatorów obsługujących transakcje lub tradycyjny przelew bankowy. Wdrożenie wyboru rodzaju płatności jest okazją do poszerzenia grona potencjalnych kupujących. Jeśli sklep internetowy daje szanse na wybór wygodnej dla nas płatności, to zazwyczaj staje się sklepem 1 wyboru, gdzie finalizowana jest transakcja.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Idealny sklep internetowy to taki, który poza szeroką gamą produktów daje wybór co do sposobu dostarczenia przesyłki. Odbiór własny, dostawa kurierem do domu czy np. wysyłka do paczkomatu. Im więcej opcji do wybory tym łatwiej przekonać klienta do sfinalizowania zakupu. Mnogość sposobu dostarczenia/odbioru towaru jest swoistego rodzaju zachętą do podjęcia decyzji zakupowej. Kupujemy tam, gdzie jest nam wygodniej. Niekiedy to właśnie aspekt przesyłki jest tym decydującym w zakresie kupna produktów.

Sklep internetowy wybór dostawcy idaliashop.pl
Sklep internetowy wybór płatności idaliashop.pl

Należy pamiętać również, że sklep powinien być wydajny systemowo – szybki czas ładowania, brak lagów (zawieszania się strony) to wartość dodana. Robiąc zakupy w biegu nie chcemy tracić czasu na dodatkowe działania związane z oczekiwaniem na odwieszenie się systemu.  

Sklep internetowy biologiczni.pl

Jeśli chodzi o aspekt użyteczności od tzw. kuchni- sklep powinien dawać możliwość płynnego dodawania nowych produktów. Bywa i tak, że sprzedawca ma możliwość wdrażania opcji produktów, gdzie cena zmienia się w zależności od rozmiaru/specyfikacji. W takim wypadku sklep internetowy powinien dawać możliwość „kalkulacji” cen w zależności od atrybutów dodawanego produktu.

Sklep internetowy personalizacja zamówienia idecha.pl

Podsumowanie

Sklep internetowy w XXI wieku to jedno z głównych miejsc handlu. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości powinien spełniać kilka podstawowych wymagań, które będą fundamentem do stabilnego i efektywnego handlu w sieci. Responsywny, łatwy w obsłudze, intuicyjny, dający możliwości wybory w zakresie dostaw i płatności.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych artykułów KLIKNIJ TUTAJ!