Strona internetowa i jej aktualizacja – dlaczego warto o nie dbać?

Strona internetowa i jej aktualizacja - dlaczego warto o nie dbać?

Strona internetowa to podstawa każdego prężnie rozwijającego się biznesu. Tematyka dzisiejszego artykułu powinna zainteresować wszystkich posiadaczy witryn. Niezależnie od tego, czy posiadasz serwis naprawczy, czy mały sklep internetowy, to co dzisiaj napiszę, tyczy się także Ciebie. Ważna jest aktualizacja oprogramowania CMS i nie tylko. Posłużę się przykładem WordPress`a, czyli najczęściej wybieranego CMS.

Strona internetowa – Aktualizuj system CMS

Każdy kto prowadzi własną witrynę, często ją odwiedza w celu dodania nowych produktów, czy informacji na stronie internetowej. Wchodząc na „zaplecze” witryny, czyli do Panelu administracyjnego, WordPress informuje nas o nowych aktualizacjach. Z doświadczenia wiem, że większość tych komunikatów jest olewana, gdyż ludzie nie znają ryzyka, jakie wiąże się z niezaktualizowaniem oprogramowania. Zdarza się, że klienci, którzy do nas trafiają, posiadają oprogramowanie w wersji, która obowiązywała 1,5 roku temu. Niektórzy z naszych klientów nie ponieśli żadnych strat. Byli jednak tacy, które przez swoje niedbalstwo stracili cały dobytek, który znajdywał się na ich witrynie lub na stronę zostało wprowadzone „coś”, co zaburzyło pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google. Platforma ta dba o ciągłe aktualizacje, Twoim obowiązkiem jest dostosowanie się do aktualizacji i wprowadzić zmiany, które zabezpieczą Twoją witrynę.

Strona internetowa – dlaczego ludzie jej nie aktualizują

Dzieje się to za sprawą zbyt małej wiedzy i słabym doinformowaniu, jak prowadzić stronę internetową. Użytkownicy chcąc wejść w świat internetu, często tworzą witryny na własną rękę, gdyż uznają, że jest to tańsze i lepsze rozwiązanie. W efekcie końcowym strona posiada wirusy, nie jest odpowiedni zabezpieczona, nie posiada certyfikatu SSL, nie jest zaindeksowana w Google itd.

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, ogrom ludzi nie wie, że istnieje coś takiego jak aktualizacja oprogramowania. W prawdzie mają świadomość tego, że np. Windows co jakiś czas uruchamia aktualizacje, ale zwykle jest to zautomatyzowane. Podobnie jest z aplikacjami w telefonie. Co jakiś czas w/w aplikacje same uruchamiają aplikacje, gdyż jest to wymagane do dalszego korzystania z oprogramowania.

Jak dochodzi do ataku hackerskiego?

Najłatwiejszym sposobem na dostanie się do plików na serwerze, jest rozszyfrowanie hasła do Konta bazy danych MYSQL, FTP, lub panelu phpMyAdmin. Tak się niestety dzieje w przypadku, gdy użytkownik podaje swoje ulubione hasło do wszystkich kont. Najczęściej jest to jakieś słowo wraz z datą urodzenia. Twoim zadaniem jest wymyśleć coś nietuzinkowego, co w efekcie końcowym zaburzy pracę hackera nad włamaniem się do Twojego konta. Stosuj znaki specjalne „*, #, $, %” a także wielkie litery. Najlepiej jeśli będzie to ciąg przykładowych znaków, które nie mają żadnego znaczenia np. K^to12.js4. Jeśli masz słabą pamięć i jesteś mało kreatywny, istnieje wiele generatorów haseł, które zostają zapisane w Twojej przeglądarce. Warto jest także zwrócić uwagę na login. Nadawanie nazwy użytkownika w postaci „admin, administrator” itp. jest potężnym błędem, a my zostawiamy otwartą furtkę dla potencjalnego złodzieja danych.

Aktualizacja wtyczki na stronie internetowej

Sam system zarządzania treścią to nie wszystko. Najczęściej włamania pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Należałoby zadbać o to, co znajduje się w twoim panelu administratora. Mowa o wszelkich wtyczkach i motywach zainstalowanych na serwerze. To właśnie przez to medium, hackerzy dostają się do serca witryny. Zadbaj o aktualizacje wtyczek i motywów i sprawdzaj co jakiś czas aktualny stan oprogramowania. Ogranicz ilość wtyczek zainstalowanych na Twojej stronie. Przez zbyt dużą ilość dodatków tracimy kontrolę nad tym co się dzieje, a Twój brak uwagi może wykorzystać osoba trzecia. Skup się głównie na wtyczkach, które mają wysoką ocenę i cieszą się popularnością. Deweloperzy dbają o swoich klientów i często wprowadzają łatki naprawiające luki i błędy.

Zapraszam do naszego artykułu na temat stron internetowych, który znajduje się TUTAJ