Media społecznościowe – jak przeprowadzić konkurs?

Media społecznościowe - jak przeprowadzić konkurs?

Organizowanie konkursów w mediach społecznościowych to jeden z najlepszych pomysłów, jaki mógł Ci przyjść do głowy. Dlaczego twierdzę, że jest to dobry plan? Dzięki temu zwiększymy zaangażowanie naszych obecnych fanów, a także da nam to możliwość poszerzenia społeczności na naszym facebooku czy Instagramie. Niestety, bardzo dużo osób popełnia błąd w postaci źle dobranego regulaminu pod dane media społecznościowe. W tym artykule podpowiem Ci, jak prawidłowo przeprowadzić konkurs na najpopularniejszych mediach jakim jest Facebook i Instagram.

Media społecznościowe – FACEBOOK

Facebook to najpotężniejsze narzędzie, jakie możemy wykorzystać do promowania swojego portalu oraz firmy. By móc zorganizować konkurs, powinieneś skupić się na regulaminie. Co powinno się z nim znaleźć?

– Informacje o organizacji, która tworzy konkurs

– Data rozpoczęcia i zakończenia konkursu

– Podkreśl, kto może wziąć udział w konkursie, np. określ wiek

– Określ co musi zrobić uczestnik konkursu, co jest tematem

– Nagrody które może zdobyć konkursowicz

– Gdzie zostanie opublikowana lista zwycięzców

– Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzany konkurs

Czego nie mogą zrobić ludzie biorący udział w konkursie?

Możesz prosić swoich fanów o udostępnianie linku do konkursu lub oznaczać znajomych, ale w żadnym przypadku nie może to być główny wymóg w konkursie, gdyż ten staje się nielegalny. Dużo osób stosuje ten zabieg, dlatego często nasza tablica na Facebooku jest zapełniona udostępnionymi linkami przez znajomych itp.

Nie stosuj loterii – Kolejny często spotykany błąd, to rozwiązanie konkursu za pomocą losowania. Możliwe że spotkaliście się już z podobnym sposobem udostępniania wyników konkursu. Nie stosuj tego zabiegu, bo możesz mieć poważne problemy. Organizując loterię podlegasz ustawie o grach hazardowych. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku do Izby Celnej i zgodę na przeprowadzenie loterii. Dodatkowo musisz uiścić opłatę za udzielenie zezwolenia. Dodatkowo loteria powinna zostać przeprowadzona przy osobie ze Świadectwem Ministra Finansów. Jeśli pominiesz wszystkie te rzeczy, możesz zostać oskarżony o przestępstwo skarbowe, a odpowiedzialność jest zbiorowa, co oznacza, że uczestnicy konkursu również mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Zwróć uwagę na wartość nagrody. Jeżeli przekroczy ona kwotę 760 zł twoim obowiązkiem jest odprowadzanie podatku 10% od wartości nagrody. Są wyjątki od których nie trzeba odprowadzać podatku a tymi wyjątkami są konkursy o tematyce naukowej, kulturalnej, sportowej, artystycznej lub dziennikarskiej. Nie możesz wysyłać uczestnikom konkursu informacji handlowych chyba, że została wyrażona zgoda konkursowiczów

Media społecznościowe – INSTAGRAM

Instagram to aplikacja, na której dużo lepiej i prościej jest przeprowadzić konkurs. W tym przypadku powinieneś jasno określić zasady, które trzeba spełnić, by wziąć udział w konkursie. Dobrym przykładem są ograniczenia wiekowe. Dodatkowo umieść informacje co trzeba zrobić, datę rozpoczęcia i zakończenia konkursu, oraz sposób wyłonienia i ogłoszenia zwycięzców. Warto podkreślić, że nie można wyłaniać zwycięzce losując go. Umieść również informację o braku ponoszenia odpowiedzialności przez Instagram wobec uczestników konkursu. Różnica pomiędzy Facebookiem a Instagram`em jest taka, że w tym przypadku możesz stosować wymagania w postaci polubienia lub skomentowania postu a także umieszczania zdjęć na profilu, dawać hashtagi, czy obserwować Twój profil.

Zapamiętaj te parę kroków, które są niesamowicie ważne w prowadzeniu konkursu. Unikniesz dzięki temu rozczarowań w postaci zarzutów o okradanie państwa czy niestosowania się do ustawy hazardowej, a także jeżeli wykonasz to dobrze, twoi fani na pewno to wydarzenie zapamiętają, co najważniejsze docenią, oraz zyskasz większe grono zainteresowanych Twoją firmą.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług, jakie nasza agencja jest wstanie dla Ciebie wykonać? Zapraszamy na https://angon.com.pl by dowiedzieć się więcej…