ILE WIE O NAS FACEBOOK?

ILE WIE O NAS FACEBOOK?

Facebook gromadzi o nas bardzo dużą ilość, przeróżnych informacji. Okazuję się że portal Marca Zuckerberg’a wie o nas dużo więcej, niż to co zdradzamy, wypełniając nasz profil osobisty. Działania, które podejmujemy w sieci nie są anonimowe. Tak naprawdę wszystko co robimy jest śledzone, zapisywane, a później wykorzystywane w celach reklamowych.

CO WIE O TOBIE FACEBOOK?

Na Facebooku możemy dzielić się ze znajomymi zdjęciami, ulubionymi filmami czy muzyką. Dla wielu osób jest to również najlepsza forma kontaktu – za pomocą aplikacji Messeger.  Facebook stworzył specjalny system, który ma za zadanie zbierać wszelkie dane użytkowników. Serwis o niebieskiej kolorystyce gromadzi o nas najwięcej danych. W związku z tym, jest to największa dostępna baza użytkowników na świecie. Gromadzi prawie 3 miliardy użytkowników, którzy są aktywni przynajmniej raz w miesiącu. Takie liczby robią naprawdę wrażenie. Dodatkowo aplikacje takie jak:

 1. Instagram
 2. Messeger
 3. WhatsApp

również należą do Facebooka i zbierają dane o naszej aktywności. Facebook posiada również specjalny kod śledzenia – piksel. Wystarczy że zainstalujemy go na jakiejkolwiek stronie internetowej, a ten będzie śledził działania, które na niej podejmujemy.

Ile firmy wiedzą o nas

Tabela przedstawia popularne strony i aplikację, oraz ilość i rodzaj danych jakie o nas gromadzą.

ŹRÓDŁA DANYCH NA FACEBOOKU

Dane, które gromadzi o nas Facebook, można podzielić na 3 kategorie, pierwsza z nich to informacje, które podajemy przy zakładaniu konta czy w późniejszym czasie. Takie jak imię, nazwisko, płeć, status związku czy data urodzin. Zapisuje również wszelkie publikowane przez nas treści i rozmowy ze znajomymi. Kolejnym źródłem danych jest nasze zachowanie. Portal zapisuje takie informacje jak:

 1. nasza lokalizacja
 2. urządzenia z których korzystamy
 3. historie wyszukiwania na Facebooku
 4. polubione strony
 5. odwiedzane przez nas witryny

Niektórzy uważają, że portal podsłuchuje nas przez mikrofon w naszym urządzaniu. Aplikacja „słucha” odgłosów z tła, aby ustalić gdzie aktualnie się znajdujemy. Ma to wpłynąć na treść wyświetlanych nam reklam. Facebook wyłapuje także słowa kluczowe podczas rozmowy np. ze znajomym. Zacznij np. rozmawiać na temat kupna gitary elektrycznej. W rozmowie wspomnij o niej kilkukrotnie. Prawdopodobnie na następny dzień zaczniesz otrzymywać oferty ze sklepów, które taką gitarę elektryczną mają w swoim asortymencie.

Trzecim rodzajem informacji są wnioski wyciągnięte z naszych zachowań. Jeśli często przeglądasz witryny z garniturami oraz lubisz strony oferujące ekskluzywne zegarki, algorytm Facebooka przypisze Ci zainteresowanie towarami luksusowymi. Ze skutecznością takich działań bywa różnie. Często zainteresowania są dobrane bardzo dobrze i zastanawiamy się skąd portal wiedział że zainteresujemy się właśnie danym produktem czy usługą. Bywa i tak że zainteresowania są dobrane kompletnie nieprawidłowo. Powodem może być źle ustawiona kompania reklamowa przez użytkowników lub po prostu błąd wynikający z rozumowania skryptu.

PODSUMOWANIE

Facebook daje nam możliwość pobrania wszelkich danych, które o nas zgromadził. Informację, które otrzymasz mogą cię zszokować. Instrukcja jak pobrać dane poniżej.

Możesz to zrobić, wybierając:

 1. Ustawienia
 2. Twoje informacje na Facebooku
 3. Pobieranie Twoich informacji
 4. Utwórz plik

Informacje jakie uzyskamy, to wszystkie nasze komentarze, wszystkie zdjęcia i filmy, które kiedykolwiek udostępniliśmy, wszystkie profile, które kiedykolwiek przeglądaliśmy i wiele więcej. Jest to dość przerażające, ile wie o nas Facebook.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem:

MARKETING INTERNETOWY TWOJEJ FIRMY – 5 WSKAZÓWEK