Co to jest geolokalizacja?

Co to jest geolokalizacja?

Pracując w agencji interaktywnej spotykam wiele zapytań odnośnie terminologii stosowanej w naszej branży. Czym tak naprawdę jest geolokalizacja? Z racji tego, iż co raz więcej branż zaczyna odmrażać swoją działalność gospodarczą, kontaktują się z nami osoby, które chcą zainwestować w marketing internetowy. To właśnie w nim najczęściej jest stosowana tytułowa geolokalizacja, jednak dokładne rozwinięcie tego słowa poznasz w dzisiejszym artykule.

Czym jest geolokalizacja?

Geolokalizacja, to proces ustalania lokalizacji danej osoby lub obiektu na Ziemi. Polega ona na określeniu położenia urządzenia mobilnego po przez GPS lub adres IP danego urządzenia. To właśnie dzięki geolokalizacji jesteś w stanie trafić do miejsca, którego szukasz za pomocą np. Google Maps. Jesteś nowy w mieście i chciałbyś coś zjeść. Biorąc pod uwagę fakt, że nie znasz tutejszych okolic, nie wiesz jak trafić do lokalnej knajpy. W tym celu wpisujesz w wyszukiwarkę „Restauracja”. Szybko Twoim oczom pojawiają się wyniki wyszukiwania, a są to wszystkie restauracje, które są niedaleko Twojej lokalizacji. Jak działa geolokalizacja? Właściciele firm zakładają tzw. Google Moja Firma, gdzie określają miejsce ich działalności gospodarczej. Odpowiednie jej uzupełnienie pozwala na szybkie wyszukanie konkretnej restauracji, na konkretne frazy kluczowe.

Co ważne, jest to bardzo przydatna funkcja w szczególności, kiedy korzystamy z Asystenta Google, który wyłapuje polecenia użytkownika danego telefonu. Podczas np. jazdy samochodem powiedz „Hej Google”, a następnie „Prowadź do najbliższej restauracji”. Na ekranie wyświetlą się wszystkie restauracje w okolicy, dzięki czemu nie będziesz musiał odciągać wzroku od jezdni. Dodatkowo jeśli powiesz konkretną frazę „Prowadź do KFC” Google automatycznie ustawi najbliższą trasę do tej właśnie restauracji.

Do czego jest stosowana?

Geolokalizacja to jedna z najnowszych form komunikacji z konsumentem, która opiera się na innowacyjnych metodach przekazywania informacji i wiadomości. Jest to metoda coraz częściej stosowna przez przedsiębiorstwa o różnorodnych branżach, a w tym również przez podmioty sprzedaży detalicznej. Za pomocą odbiornika GPS, czy też adresu IP urządzenia mobilnego możemy określić położenie geograficzne osób czy przedmiotów, wykorzystując współrzędne geograficzne albo dane adresowe.

Geolokalizacja w przedsiębiorstwie

Geolokalizacja pracowników jest to informacja określająca dokładne położenie geograficzne osoby bądź przedmiotu. Często jest stosowana w firmach, które oferują służbowe samochody czy telefony. Dzięki temu pracodawca jest w stanie jasno określić, gdzie znajduje się dany pracownik i ile czasu ma na realizacje danych zadań, które mu powierzył. Stosowane najczęściej u przedstawicieli handlowych czy kierowców, którzy są wysyłani w teren jak np. dostawcy zaopatrzenia, pogotowie ratunkowe itp. Pracodawca ma możliwość montowania systemu monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o odbiornik GPS, natomiast ma on obowiązek poinformować o tym swoich pracowników. Jeśli pracownik dostał zgodę na korzystanie z firmowego pojazdu, pracodawca powinien otrzymać pozwolenie od pracownika na zainstalowanie odbiornika GPS.

Geolokalizacja w prawdziwym życiu

W dzisiejszych czasach nasze dzieci już od młodego wieku są właścicielami smartphone`ów. Nic dziwnego, skoro jest to dla nich idealna zabawa, a bez telefonu jak bez ręki. Pod warunkiem, że korzysta się z telefonu z umiarem. Jednak nie to jest tematyką dzisiejszego artykułu. Świetnym pomysłem będzie zainstalowanie aplikacji, która pozwoli kontrolować naszą pociechę. Jako rodzic będziesz mógł sprawdzać, gdzie Twoje dziecko aktualnie przebywa. Czy aby na pewno jest szkole, czy może ze swoimi rówieśnikami udali się na wagary. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wasze dziecko nie uczęszcza do szkoły, albo nie chce się podzielić informacją, gdzie przebywa ze znajomymi. Druga strona medalu jest taka, że geolokalizacja może pozwolić wam znaleźć zagubioną osobę. W internecie można znaleźć masę artykułów o tym, jak rodzice znaleźli ofiary porwań, czy zagubione osoby w taki właśnie sposób.

Twoja lokalizacja wykorzystywana do reklam

Ostatnim i najczęstszym sposobem wykorzystywanie geolokalizacji jest kierowanie kampanii reklamowej do konkretnej grupy odbiorców. Byś to dokładnie zrozumiał, również posłużę się przykładem. Zakład fryzjerski z Krakowa nie będzie wykonywał usług dla osób mieszkających w Gdańsku. Dlatego kompletnie bez sensu byłoby publikowanie reklamy na 20% zniżki na strzyżenie do osób, które nigdy nie przyjadą do Krakowa po to by się ostrzyc. Z tego powodu wykorzystywana jest geolokalizacja, dzięki której algorytm wysyła post reklamowy, do osób które mieszkają w Krakowie i jego okolicach. Kierowanie reklam do wartościowej grupy odbiorców jest niezwykle ważne, jeśli nie chcesz przepalić pieniędzy na reklamę.

Geolokalizacja – Podsumowanie

Jak widać udostępnianie lokalizacji przydaje się w wielu przypadkach. Choć wiele osób nie korzysta z tej technologii, gdyż nie chce być kontrolowana, tak przydaje się to w życiu codziennym. Jest to ciekawa opcja, która pozwoli zaoszczędzić czas, a nawet może uratować nam życie. Jest to także świetne rozwiązanie na poznanie własnego miasta oraz tego co mają do zaoferowania przedsiębiorcy. Osobiście przez cały czas mam załączoną lokalizację w swoim telefonie, bo nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć i kiedy będę musiał udostępnić komuś swoją lokację.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem: Jak stworzyć funkcjonalny interface strony firmowej