Czego nie robić w Internecie?

Czego nie robić w Internecie?

Dostęp do sieci internetowej to nieodzowny element naszego życia. Social media, komunikatory, bankowość elektroniczna, zakupy, poczta mailowa, miliony portali plotkarskich… To wszystko towarzyszy nam każdego dnia. Internet – to w nim toczy się znaczna część naszego życia. Czego nie robić w Internecie? Jakie zachowania są ryzykowne i jak mogą nam zaszkodzić?

Czego nie robić w Internecie czyli… zasada ograniczonego zaufania

Aby być bezpiecznym w sieci należy trzymać się kilku zasad. Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest zachowanie prywatności. Nie udostępniaj prywatnych informacji – nie umieszczaj w Internecie swojego adresu, numeru telefonu, numeru dowodu osobistego czy innych danych, które mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości. Wyłudzenie takich danych może skutkować zaciągnięciem kredytu czy przelaniem Twoich oszczędności na konto oszustów. Ponadto, takie osoby mogą robić zakupy na raty, które Ty będziesz musiał spłacać.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest ograniczone zaufanie. Nie podawaj hasła do konta innym osobom – Twoje hasło powinno pozostać poufne. Nie podawaj go nikomu, nawet jeśli ktoś podaje się za pracownika banku lub firmy, z którą współpracujesz. Jeśli nie jesteś pewien, czy dana osoba reprezentuje konkretną firmę lub instytucję – podziękuj za rozmowę i bezpośrednio skontaktuj się z danym podmiotem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Co jeszcze?

Nie wchodź na podejrzane strony internetowe – unikaj stron, które wydają się podejrzane lub niebezpieczne. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub próbować wyłudzić Twoje dane. Warto również zadbać o dobry program antywirusowy, który będzie Ciebie ostrzegał, że dana strona jest niebezpieczna. Sprawdź, czy łącze jest zaufane, a strona w 100% jest tą, na którą chcesz wejść. Pamiętaj o tym, aby nie klikać w podejrzane linki. W social mediach rozsyła się dużo spamu, który powiązany jest  zainfekowanymi stronami. Klikając je możesz stracić nadzór nad smartfonem, tabletem, komputerem. To samo może być pokłosiem otwierania załączników ze źródeł, które nie są zweryfikowane. Robiąc zakupy w sieci kupuj tylko u znanych sprzedawców. Zakupy w sklepie, który nie spełnia minimalnych wymogów co do zawartości, naraża Ciebie na niepotrzebny stres i problemy.

Będąc na urlopie nie udostępniaj informacji w sieci. Nie informuj o swoich planach wyjazdów czy pobytów, gdyż złodzieje tylko czekają na to. Mogą one dać przestępcom informacje o Twojej nieobecności w domu. Tym samym stanowią pewnego rodzaju przyzwolenie na wejście na Twoją posesję, do Twojej nieruchomości. Jeśli chcesz się pochwalić fotkami z wyjazdu, zrób to po powrocie do domu.

Czego nie robić w Internecie? Pamiętaj również o… netykiecie!

Netykieta to nic innego jak kanon zachowań w sieci. Dlatego nie publikuj obraźliwych lub agresywnych komentarzy. Zachowaj kulturę w Internecie i nie publikuj treści, które mogą obrażać lub szkodzić innym. Pamiętaj również, aby nie udostępniać informacji o innych osobach bez ich zgody. Szanuj prywatność innych użytkowników Internetu i nie udostępniaj ich danych osobowych, które mogą być wykorzystane do niechybnych celów.

Nie udostępniaj treści chronionych prawem autorskim – nie umieszczaj w Internecie treści, do których nie masz praw autorskich, takich jak filmy, muzyka czy zdjęcia. Kradzież praw autorskich jest chroniony prawem. Za nieuprawnione korzystanie z czyjejś własności intelektualnej możesz ponieść słone konsekwencje. Dlatego zanim opublikujesz coś w sieci upewnij się, że masz do tego prawo.

Podsumowanie

Pamiętaj, że ​​bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od Ciebie. Przestrzeganie tych zasad może pomóc Ci uniknąć wielu problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci. Powyższe rady jasno pokazują czego nie robić w Internecie. Stosując się do niech, jesteś w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale i o komfort psychiczny. Bądź odpowiedzialny w sieci – to się opłaca.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ