Agencja interaktywna czy freelancer?

Agencja interaktywna czy freelancer?

Istnieje wiele firm, które wolą zlecać część swoich zadań związanych z marketingiem lub reklamą. Często szukając wykonawców, zastanawiają się, czy wybrać agencję interaktywną, a może freelancer’a? Oba rozwiązania posiadają swoje wady jak i zalety, które warto wiedzieć.

Kiedy warto wybrać Agencje interaktywna – Wady i zalety

Agencja interaktywna jest dobrym wyborem, jeśli planujesz długotrwałą współpracę, np. podczas prowadzenia marketingu, czy obsługą witryny. Agencje posiadają wiele osób, które mogą sprostać trudnym zadaniom. Dysponują licznymi zasobami kontaktów na rynku, przy tworzeniu np. banerów czy reklamy. Gwarantują systematykę i rzetelność, podczas prowadzonych prac. W agencji pracuje grupa ludzi, dlatego w razie nieobecności jednego ze specjalistów, prace nie zostają wstrzymane. Dzięki doświadczonemu zespołowi, dużo prościej jest wymyśleć coś kreatywnego i spełniającego oczekiwania klienta, niż w przypadku jednej osoby.

Do głównej wady wyboru agencji może okazać się koszt świadczonych usług. Uzasadnione jest to, że praca grupy specjalistów tworzy koszty. Znaczną kwotą do zapłacenia jest koszt organizacyjny, administracyjny i zarządu. Drugim problemem może się okazać czas realizacji zlecenia. Przeważnie efekt finalny jest poprzedzany przez wiele spotkań, pomysłów, maili czy telefonów. Przy długoterminowych kampaniach nie stanowi to żadnego problemu, lecz jeśli wymagana jest szybka reakcja, to współpraca z agencją może okazać się kłopotliwa. Wyjątkiem jest, kiedy za konkretną usługę, odpowiedzialny jest dany dział obsługi klienta.

Kiedy warto wybrać Freelancer`a – Wady i zalety

Przy wyborze freelancera, również może zaistnieć problem. Na rynku można znaleźć profesjonalistów i studentów, którzy chcą sobie dorobić. Profesjonaliści dbają o swojego klienta, gdyż od tego zależy ich dobry wizerunek i przyszłość. Jeśli wybór padnie na studenta, trzeba mieć na uwadze, że taka osoba może okazać się nieprofesjonalna. Jeśli ktoś liczy na tańszą usługę, to przez brak kompetencji zleceniobiorcy, może się ona wiązać z późniejszymi komplikacjami. Kolejną kwestią jest fakt, iż freelancer może korzystać z darmowych narzędzi, które nie przyniosą spodziewanego efektu, niż w przypadku płatnych programów.

Zaletą wybrania freelancer’a może się okazać cena i termin wykonania zlecenia. Osoba, która pracuje dla siebie nie posiada dodatkowych kosztów, związanych np. z opłacaniem biura czy pracowników. Do pracy wystarcza przeważnie komputer i dostęp do Internetu. Dlatego usługi Freelancer’a wydają się być znacznie tańsze, niż praca agencji. Trzeba jednak pamiętać, że taniej nie znaczy lepiej.

Powinno się uważać na tym etapie wyboru zleceniobiorcy, gdyż osoba, która życzy sobie mniej za swoje usługi, świadczy ich gorszą jakość. Nie zawsze tak jest. Freelancer może posiadać swoje doświadczenia przykładowo ze stanowiska, które kiedyś obejmował w firmie, a teraz działa na swoją rękę. Wiele agencji współpracuje ze stałą grupą freelancerów przy realizacji prac. Dlatego jeśli trafisz na dobrego freelancer`a, może okazać się, że jakoś pracy będzie zbliżona do pracy agencji.

Do największej wady współprac z freelancer’em należy brak pewności, że zlecenie zostanie wykonane poprawnie. Przeważnie każdy freelancer działa na swoją rękę, przez co w razie wypadku nie ma drugiej osoby, która by go zastąpiła. Dla takiego klienta może to stanowić ogromny problem z deadline takiego projektu. Co jest warte wiedzy, to fakt, iż część freelancer’ów nie odprowadza VAT-u, co wiąże się z brakiem faktury za wykonaną usługę.

Agencja interaktywna i freelancer – Podsumowanie

Freelancer’om do pracy sprzyja elastyczność współpracy z klientem. Sam podejmuje decyzje i organizuje grafiki, przez co efektywniej i szybciej wykonuje zlecenia. Może się także zdarzyć, że freelancer nie będzie wiedział do czego włożyć ręce, przez co praca może się wydłużyć. Ważne jest to, że freelancer, podobnie jak grafik w agencji, wykonuje pracę sam. W tym samym czasie, pracownicy agencji mogą wykonywać inną pracę związaną z objętą usługą. Freelancer musi robić wszystko po kolei, dlatego w zależności od usługi, może to zająć więcej czasu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług, jakie nasza agencja jest wstanie dla Ciebie wykonać? Zapraszamy na https://angon.com.pl by dowiedzieć się więcej…